Chcesz byæ szczê¶liwa? No to b±d¼, na co czekasz? Wbrew pozorom, nikt i nic nie mo¿e nas uszczê¶liwiæ, je¿eli sami tego nie zrobimy.


Gdyby¶ mia³a przed sob± tylko miesi±c ¿ycia, co by¶ robi³a? Na co by¶ po¶wiêci³a ten czas? Co jest dla ciebie najwa¿niejsze?

Ciê¿ko sobie to wyobraziæ, kiedy cz³owiek jest w pe³ni si³ i wydaje mu siê, ¿e jeszcze wszystko zd±¿y w ¿yciu zrobiæ. Ale warto zrobiæ od czasu do czasu takie æwiczenie, pomo¿e ono bowiem u¶wiadomiæ sobie, ¿e byæ mo¿e sami siê unieszczê¶liwiamy, robi±c rzeczy, które tak naprawdê nie przynosz± nam zadowolenia.

Psycholog Michael Argyle wiele lat po¶wiêci³ badaniom nad szczê¶ciem - czyli nad tym, co sprawia, ¿e czujemy siê zadowoleni z ¿ycia i z siebie, mamy dobry nastrój, czujemy, ¿e nasze ¿ycie ma sens, ¿e osi±gnêli¶my sukces. Okazuje siê, ¿e sk³adaj± siê na to rzeczy najprostsze, wrêcz banalne.

Czynnik 1: Mi³o¶æ - rodzina

Najintensywniejszego poczucia szczê¶cia do¶wiadczamy, kiedy jeste¶my ze wzajemno¶ci± zakochani. I nie chodzi tu tylko o fantastyczny seks. Samo przebywanie w pobli¿u kochanej osoby wprawia nas w stan niemal¿e euforyczny.To niestety mija. Ale nie tak do koñca. Mimo ¿e ma³¿eñstwo jako instytucja nie cieszy siê ostatnio dobr± pras±, to jednak w³a¶nie ono jest jednym z lepszych sposobów na szczê¶cie.

"Ludzie ¿yj±cy na koci± ³apê nie s± tak szczê¶liwi, jak ma³¿onkowie. Uprawiaj± wiêcej seksu ni¿ ma³¿eñstwa w tym samym wieku, ale s± mniej zadowoleni z mi³o¶ci" - pisze Argyle. Wielkomiejski styl ¿ycia - du¿o pracy, brak czasu dla bliskich, lu¼ne zwi±zki partnerskie, koncentracja na w³asnych przyjemno¶ciach - sprawiaj±, ¿e czujemy siê bardziej wolni, ale te¿ mniej szczê¶liwi. Poza tym ma³¿eñstwo wi±¿e siê z posiadaniem dzieci. A dzieci dostarczaj± nam mnóstwa rado¶ci, satysfakcji i poczucia sensowno¶ci naszego ¿ycia - nieod³±cznych sk³adowych szczê¶cia.

Recepta na szczê¶cie: Szczê¶liwe ma³¿eñstwa, pytane o przepis na zwi±zek, mówi± czêsto rzeczy zadziwiaj±ce: "Moje ma³¿eñstwo raczej przypomina dobrze zarz±dzan± firmê. Obowi±zki wynikaj± z wcze¶niejszych negocjacji. Staram siê te¿, aby czas spêdzany wspólnie by³ sensownie zorganizowany i zaplanowany. Nauczyli¶my siê, ¿e nad satysfakcj± ze zwi±zku trzeba pracowaæ" - mówi jedna z pytanych osób. I rzeczywi¶cie - b³êdem jest zak³adaæ, ¿e wszystko siê samo u³o¿y i oczekiwaæ, ¿e zwi±zek bêdzie nam dostarcza³ samych przyjemnych emocji. Realistyczne oczekiwania i zadaniowe podej¶cie do tematu przynosz± najg³êbsz± satysfakcjê.

Czynnik 2: Przyja¼nie - krewni

Narzekania na mecz±cych krewnych czy k³opotliwy przymus imienin u cioci nie maja swojego odbicia w badaniach. Rodzina to potê¿ne ¼ród³o szczê¶cia. Krewni daj± nam wsparcie, a fakt, ze znamy siê prawie ca³e ¿ycie, powoduje stan g³êbokiego przywi±zania i sprawia nam przyjemno¶æ samo przebywanie w ich towarzystwie. Przyjaciele równie¿ stanowi± ¼ród³o pozytywnych do¶wiadczeñ. Osoby, które maj± wielu przyjació³ i spêdzaj± z nimi wiêcej czasu, zazwyczaj czuj± siê szczê¶liwsze.

Recepta na szczê¶cie: Nie gard¼my spêdami rodzinnymi. Nawet je¶li krewni nas denerwuj± albo ¶miesz±, spotkania z nimi daj± nam ogromne poczucie bezpieczeñstwa. Dbajmy o starych przyjació³, pomimo braku czasu - jeden telefon w tygodniu to niewielki wysi³ek, a wieczór spêdzony razem z nimi przynosi bez porównania wiêcej rado¶ci ni¿ samotne polegiwanie na kanapie - przed telewizorem i z puszk± piwa.

Czynnik 3: Praca

To prawda, ¿e praca mniej uszczê¶liwia ni¿ np. udane ma³¿eñstwo, ale niezadowolenie z pracy stanowi, jak wynika z badañ, najpowa¿niejsze ¼ród³o nieszczê¶cia. A¿ 30 proc. ludzi twierdzi, ¿e nawet gdyby wygrali w Lotto, dalej pracowaliby na swoim stanowisku. Jaka praca przynosi najwiêksze zadowolenie? Otó¿ pracownicy s± najszczê¶liwsi na stanowiskach, które pozwalaj± na jak najwiêksz± ró¿norodno¶æ wykonywanych zadañ i na których s± najbardziej samodzielni. Jednym z najwa¿niejszych sk³adników zadowolenia z pracy s± kontakty ze wspó³pracownikami.

Najlepiej siê czujemy, kiedy wspó³pracownicy nas lubi± i tworzymy razem spójn± grupê. Okazuje siê, ¿e wsparcie ze strony kolegów z pracy i prze³o¿onych jest jednym z warunków zdrowia psychicznego, a nawet odkryto zwi±zek miêdzy tym a d³ugo¶ci± ¿ycia. Jak wa¿na jest praca dla naszego samopoczucia, przekonujemy siê najczê¶ciej, kiedy j± stracimy.

Utrata pracy mo¿e nas unieszczê¶liwiæ. Wiadomo.Tracimy poczucie bezpieczeñstwa, spada samoocena, czujemy siê wyrzuceni na margines ¿ycia. Bezrobocie podkopuje nasze zdrowie psychiczne, zwiêksza siê ryzyko popadniêcia w na³ogi, depresje oraz ryzyko samobójstwa. Najgorzej znosimy nadmiar czasu i brak kontaktów z lud¼mi.

Recepta na szczê¶cie: W miarê mo¿liwo¶ci szukajmy pracy, która jest najlepiej dopasowana do naszych kwalifikacji, usposobienia i aspiracji. Nawet du¿e pieni±dze nie s± wystarczaj±c± rekompensat± za pod³y nastrój, w jaki mo¿e nas wpêdziæ ja³owa i jednostajna praca. Je¿eli nie mamy wielkiego wyboru, szukajmy pracy, w której bêdziemy mieli wiele kontaktów z lud¼mi. Je¶li, odpukaæ, dopadnie nas bezrobocie, to przede wszystkim trzeba pomy¶leæ o zorganizowaniu sobie czasu. Aktywno¶æ spo³eczna, wolontariat itp. mog± uchroniæ nas przed depresj± i pozwol± przywróciæ wiarê w siebie. Tu procentuje te¿ wcze¶niej wspomniana dba³o¶æ o przyja¼nie. W³a¶nie w takich chwilach stanowi± one dla nas potê¿ne wsparcie.

Czynnik 4: Czas wolny

"Je¿eli chcesz byæ szczê¶liwy przez kilka godzin, upij siê. Je¿eli chcesz byæ szczê¶liwy przez kilka lat, o¿eñ siê. Je¿eli chcesz byæ szczê¶liwy ca³e ¿ycie, za³ó¿ ogród" - tak mówi stare przys³owie. Zadowolenie z czasu wolnego jest jedn± ze sk³adowych wska¼nika satysfakcji z ¿ycia, opracowanego na Uniwersytecie w Michigan. Mo¿emy go przecie¿, nieprzymuszani przez nikogo, wykorzystaæ, robi±c rzeczy, które nas ciesz±. Dlaczego wiêc tyle osób w czasie wolnym zwyczajnie siê nudzi albo têpo wpatruje w ekran telewizora? Podstawow± ró¿nic± miêdzy lud¼mi, których czas wolny uszczê¶liwia a tymi nudz±cymi siê jest aktywno¶æ. Organizowanie sobie czasu wolnego to pewna umiejêtno¶æ, której uczymy siê najczê¶ciej ju¿ w domu. Warto te¿ podkre¶liæ, ¿e rozrywki w czasie wolnym dla wiêkszo¶ci ludzi s± o tyle przyjemniejsze, o ile uczestniczymy w nich razem z przyjació³mi.

Recepta na szczê¶cie: Zacznij po prostu robiæ to, co ci sprawia rado¶æ. Znajd¼ swoje hobby. Badania jednoznacznie wskazuj±, ¿e to wcale nie musi du¿o kosztowaæ. Wrêcz przeciwnie - wycieczka na Bora Bora mo¿e byæ powa¿nym stresem, bo to i wydatki, i d³ugi lot samolotem. A mo¿na pro¶ciej. Kiedy ostatni raz chodzi³e¶ po górach? A przecie¿ niewiele jest równie wielkich przyjemno¶ci, jak ca³odzienna górska wêdrówka i herbata w schronisku.

Kup rower. Rado¶æ z jazdy bêdziesz odczuwa³ tak samo intensywnie, jak w dzieciñstwie. W skali uszczê¶liwiaj±cych czynno¶ci zadziwiaj±co wysoko plasuje siê uprawianie ogrodu i nie dotyczy to tylko emerytów.

Czynnik 5: Osobowo¶æ

Istnieje wiele teorii g³osz±cych, ¿e poczucie zadowolenia z ¿ycia jest zwi±zane z cechami osobowo¶ci. Ekstrawertycy - czyli osoby ¶mia³e, dynamiczne i towarzyskie - spêdzaj± wiêcej czasu z lud¼mi i aktywnie poszukuj± przyjemno¶ci. Osoby, które maj± tendencjê do widzenia samych pozytywnych stron rzeczywisto¶ci - w psychologii nazywa siê to syndromem Polyanny - s± bardziej optymistycznie nastawione do ¿ycia, zdarzenia oceniaj± jako przyjemniejsze, maj± lepsze zdanie o innych ludziach i pamiêtaj± wiêcej pozytywnych zdarzeñ. Jest te¿ pewna w miarê sta³a cecha osobowo¶ci zwana kontrol± wewnêtrzn± - tacy ludzie wierz±, ¿e sami s± kowalami w³asnego losu i dziêki tej cesze czerpi± wiêcej rado¶ci z ¿ycia. Mo¿na powiedzieæ, ¿e zamiast czuæ siê ofiar± losu, aktywnie kszta³tuj± swoj± rzeczywisto¶æ. Szczê¶liwsi s± ludzie religijni, a to te¿ jedna ze wzglêdnie sta³ych sk³adowych osobowo¶ci, czuj± siê mniej samotni, rzadziej trapi ich poczucie bezsensu ¿ycia.

Recepta na szczê¶cie: Czy mo¿na zmieniæ osobowo¶æ? Wydawa³oby siê, ¿e nie, natomiast mo¿na zmieniæ pewne cechy. Ludzie nie¶miali czuj± siê mniej szczê¶liwi, bo pragn±c kontaktów z innymi, jednocze¶nie odczuwaj± wielki stres, gdy wchodz± w nowe relacje. Jednak praktyka wykazuje, ¿e pewnych umiejêtno¶ci spo³ecznych mo¿na siê nauczyæ. Kwestia decyzji. Je¿eli pielêgnujesz swoj± nie¶mia³o¶æ i starannie unikasz innych ludzi, nigdy nie wyæwiczysz potrzebnych umiejêtno¶ci. Czêsto jednak siê okazuje, ¿e je¶li okoliczno¶ci czy charakter pracy do tego zmusz±, prêdzej czy pó¼niej uczymy siê odpowiednich umiejêtno¶ci. Wygl±da na to, ¿e w ogóle przyjêcie aktywnej postawy i decyzja "sam bêdê kierowa³ swoim losem", sprawiaj±, ¿e zaczynamy odczuwaæ wiêcej rado¶ci z ¿ycia.

Czynnik 6: Pozytywne my¶lenie

Jak wywo³aæ pozytywny nastrój? Badania laboratoryjne przeprowadzone w 1968 roku przez Veltena wykaza³y skuteczno¶æ wielokrotnie ob¶miewanego pozytywnego my¶lenia. Badani, którzy mieli za zadanie czytaæ seriê stwierdzeñ, typu "Czujê siê naprawdê wspaniale", "Cieszy mnie wiele rzeczy" rzeczywi¶cie oceniali swój nastrój jako bardziej pozytywny. Taka technika, stosowana codziennie, ju¿ po dwóch tygodniach przynios³a trwa³e pozytywne zmiany w podej¶ciu do ¿ycia.

Recepta na szczê¶cie: Nie wiadomo do koñca, czy metoda dzia³a z jednakow± skuteczno¶ci± u wszystkich, ale co ci szkodzi sprawdziæ... Na przyk³ad codziennie jad±c do pracy powtarzaj sobie kilka wybranych zdañ: "Jestem pe³en energii", "Czujê siê zaspokojony, zrelaksowany i szczê¶liwy", "Wszystko mi siê udaje". Czary? Spróbuj. Ludzie szczê¶liwi aktywnie szukaj± sposobów na osi±gniêcie przyjemno¶ci.

Prze¿yj to sam

Przyjemne zdarzenia, które maj± wp³yw na nastrój ca³ego dnia. Szukaj ich aktywnie, a bêdziesz szczê¶liwy. Zamiast marudziæ, ¿e ¿ycie to nie jest jedno pasmo przyjemno¶ci, przyjmij, ¿e szczê¶cie to suma pozytywnych zdarzeñ. Oto lista najwy¿ej ocenianych przez ludzi czynno¶ci.

Zwi±zane z innymi lud¼mi:
• Przebywanie w¶ród szczê¶liwych, rozbawionych osób.
• Zainteresowanie ze strony ludzi.
• Przebywanie z przyjació³mi.
• Adoracja ze strony p³ci przeciwnej.
• Ca³owanie siê.
• Wyznawanie mi³o¶ci.
• Pieszczoty, gra wstêpna.
• Bycie z kim¶, kogo siê kocha.
• Mówienie komplementów.
• Bycie poproszonym o pomoc i radê.
• Seks.
• Poznanie kogo¶ atrakcyjnego.
Wykonywane samotnie
• ¦miech - ogl±danie komedii.
• Poczucie odprê¿enia.
• My¶lenie o czym¶ dobrym.
• My¶lenie o ulubionych osobach.
• Ogl±danie piêknych krajobrazów.
• Oddychanie ¶wie¿ym powietrzem.
• Przebywanie w ciszy i spokoju.
• Siedzenie na s³oñcu.
• Wolny czas po¶wiêcony na hobby.
• Mocny sen w nocy.
• S³uchanie muzyki.
• U¶miechanie siê do ludzi.
• Obserwowanie, ¿e bliskim siê dobrze powodzi.
• Poczucie obecno¶ci Boga w ¿yciu.
Zwi±zane z w³asnym rozwojem:
• Realizacja projektu na w³asny sposób.
• Czytanie ksi±¿ek.
• Planowanie lub organizacja czego¶.
• Umiejêtne prowadzenie samochodu.
• Powiedzenie czego¶ wprost.
• Uczenie siê czego¶ nowego.
• S³uchanie komplementów.
• Dobre wykonanie jakiej¶ pracy.
Ró¿ne:
• Jedzenie dobrego posi³ku.
• Wyj¶cie do restauracji.
• Przebywanie ze zwierzêtami.
(¬ród³o: Lewinsohn i Graf, 1973)

Co nam powinno daæ do my¶lenia, to fakt, ¿e niemal ka¿da z tych przyjemno¶ci jest ogólnie dostêpna. ¯adna nie wymaga wielkich pieniêdzy. Czujemy siê szczê¶liwi, przebywaj±c w gronie sympatycznych ludzi, którzy nas lubi±, akceptuj± i szanuj±. Lubimy wzbudzaæ zainteresowanie u p³ci przeciwnej, uszczê¶liwia nas, kiedy wykonujemy pracê, w której dobrze wykorzystujemy nasze umiejêtno¶ci. Cieszy nas kontakt z przyrod±. Cz³owiek to proste stworzenie, tylko niepotrzebnie tak wszystko komplikuje.



(¼ród³o: Men'sHealth)