Poka¿ wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    Stary wyjadacz Awatar Kasia
    Do³±czy³
    09.2005
    Lokalizacja
    Warszawa
    Posty
    807

    Nic dodaæ nic uj±æ :) 4me bomba!!

    Ma³o kto wie, ¿e czekoladê w tabliczkach wynaleziono zaledwie 150 lat temu. Wcze¶niej znano j± tylko w postaci czekoladowego proszku. Napoleon pija³ gor±c± czekoladê przed ka¿d± bitw±, Casanova uwa¿a³ j± za eliksir m³odo¶ci. By³a jednym ze sk³adników s³ynnej "hiszpañskiej muchy", któr± na balach podawa³ swym go¶ciom markiz de Sade.

    Kakaowce, wiecznie zielone drzewa, rosn± jedynie 20 stopni na pó³noc i po³udnie od równika - w Afryce Zachodniej i Ameryce £aciñskiej. Z dojrza³ego owocu wydobywa siê mi±¿sz wraz z ziarnem, poddaje procesom fermentacyjnym i suszy. Potem ju¿ w fabryce czy¶ci i pra¿y.
    Do Europy ziarno kakaowca sprowadzi³ Krzysztof Kolumb. 200 lat pó¼niej hiszpañski lekarz, autor wydanej w 1796 r. rozprawy o herbacie, kawie i czekoladzie, pisa³: "Czekolada jest napojem boskim i niebiañskim, ros± gwiazd, nasieniem ¿ycia, lekiem na wszystko".
    Tej pokusie mo¿esz ulec bez wyrzutów sumienia. Wspó³czesna dietetyka spieszy z rozgrzeszeniem: ziarno kakaowe, podstawowy surowiec do wyrobu czekolady, zawiera antyoksydanty chroni±ce nas przed wieloma chorobami, m.in. przed zawa³em i nowotworami. Wprawdzie te same antyoksydanty znajdziesz w jagodach, szpinaku, herbacie, czerwonym winie i soku grejpfrutowym, ale czarna czekolada ma piêæ razy wiêcej antyoksydantów ni¿ jagody! Czekolada poprawia nastrój. Zawiera magnez wzmacniaj±cy system nerwowy. Pobudza organizm do wytwarzania serotoniny, czyli hormonu szczê¶cia.
    Pijmy na zdrowie
    Sk³adniki zawarte w czekoladzie, spo¿ywane w rozs±dnych ilo¶ciach, dobroczynnie dzia³aj± na organizm.
    - Teobromina i kofeina to substancje pobudzaj±ce centralny uk³ad nerwowy i rozszerzaj±ce naczynia krwiono¶ne. Uwa¿a siê te¿, ¿e teobromina uwalnia w mózgu endorfiny, zwane "hormonami szczê¶cia", bo w szybkim czasie poprawiaj± nastrój.
    - Flawonoidy - dzia³aj± ochronnie i dezynfekuj±co, hamuj± proces utleniania tzw. z³ego cholesterolu, sprawcy mia¿d¿ycy naczyñ krwiono¶nych.
    - Spore ilo¶ci bia³ka, wêglowodanów, sk³adników mineralnych i witaminy z grupy B uzupe³niaj± niedobory tych substancji w organizmie. Czekolada gorzka jest ponadto bogatym ¼ród³em ¿elaza i magnezu.

    Jedyna wada: du¿o kalorii. Zatem lepiej mniej, za to... pyszniej!





    (¼ród³o:wp.pl)

  2. #2
    Pierwsze kroki
    Do³±czy³
    11.2005
    Lokalizacja
    Warszawa
    Wiek
    32
    Posty
    27
    :D hmmm... to bardzo ciekawe. W sumie nie jem czêsto czekolady... ale jak juz zjem to sie martwie, ¿e przytyje :P teraz przynajmniej, bede sobie wmawiala, ze to dla zdrowia:)

  3. #3
    Stary wyjadacz Awatar Opalia
    Do³±czy³
    10.2005
    Lokalizacja
    Warszawa
    Posty
    150
    :D super tekst :D
    ja ostatnio jem "¶wiatêczne" czekolady Milki ;)
    ----------
    Pozdrawiam Kasia Winter - Opalia
    www.kasia-winter.com

  4. #4
    Stary wyjadacz Awatar Kasia
    Do³±czy³
    09.2005
    Lokalizacja
    Warszawa
    Posty
    807
    Cytat Zamieszczone przez Opalia
    :D super tekst :D
    ja ostatnio jem "¶wiatêczne" czekolady Milki ;)
    ostatnio?? ja to kurcze non stop jem s³odyczeeee...a waga ani drgie...w moim przypadku w góre :(

    no to czas na czekoladkê :)

  5. #5
    Stary wyjadacz Awatar Ma³gosia
    Do³±czy³
    10.2005
    Lokalizacja
    woj.³ódzkie
    Wiek
    43
    Posty
    348
    Cytat Zamieszczone przez Kasia
    ostatnio?? ja to kurcze non stop jem s³odyczeeee...a waga ani drgie...w moim przypadku w góre :(
    To pozostaje siê tylko cieszyæ. :)

  6. #6
    Stary wyjadacz Awatar Kasia
    Do³±czy³
    09.2005
    Lokalizacja
    Warszawa
    Posty
    807
    Cytat Zamieszczone przez Ma³gosia
    To pozostaje siê tylko cieszyæ. :)
    ta, jasne...szczegolnie jak chcesz sobie spodnie kupic i kazde na Tobie wisz± :( ale co¿ moze kiedys mi sie uda przybrac na wadze :) na pewno sie pochwalê :)

  7. #7
    ann52
    Guest
    Cytat Zamieszczone przez Kasia
    ostatnio?? ja to kurcze non stop jem s³odyczeeee...a waga ani drgie...w moim przypadku w góre :(
    te¿ tak bym chcia³a

  8. #8
    ofca
    Guest
    kasiu identyczny problem! ostatnio nawet zrobilam sobie diete, ktora pomoze mi przytyc... i co? i schudlam... pfff.. im wiecej jem tym jestem chudsza...

  9. #9
    Stary wyjadacz Awatar Kasia
    Do³±czy³
    09.2005
    Lokalizacja
    Warszawa
    Posty
    807
    Cytat Zamieszczone przez ofca
    kasiu identyczny problem! ostatnio nawet zrobilam sobie diete, ktora pomoze mi przytyc... i co? i schudlam... pfff.. im wiecej jem tym jestem chudsza...
    wiesz, moze nie powinnam, ale kurczaki cieszê sie, ze niejestem sama :) ale trochê mnie to niepokoi tak szczerze mówi±c...skoro jemy wiecej to czemu waga spada???? czy kto¶ zna odpowiedz na to pytanie...??

  10. #10
    ofca
    Guest
    hmmm... pamietam, ze kiedys w telewizji mowili, ze sa osoby, ktore posiadaja gen, ktory nazwya sie hmm... D2? nie wiem jak sie nazywa... w kazdym bad¼ razie osoby posiadajace ten gen maja wlasnie taki problem jak my: im wiecej jedza tym sa chudsze... poczytam na ten temat i dam znac ;)

  11. #11
    Wie o co chodzi
    Do³±czy³
    11.2005
    Posty
    73
    No, to ja napewno tego genu mam duuu¿o ;P

  12. #12
    Cytat Zamieszczone przez Cornee
    No, to ja napewno tego genu mam duuu¿o ;P
    to siê podziel ;)

  13. #13
    Stary wyjadacz Awatar Kasia
    Do³±czy³
    09.2005
    Lokalizacja
    Warszawa
    Posty
    807
    Cytat Zamieszczone przez ofca
    hmmm... pamietam, ze kiedys w telewizji mowili, ze sa osoby, ktore posiadaja gen, ktory nazwya sie hmm... D2? nie wiem jak sie nazywa... w kazdym bad¼ razie osoby posiadajace ten gen maja wlasnie taki problem jak my: im wiecej jedza tym sa chudsze... poczytam na ten temat i dam znac ;)
    hmmm, nie s³ysza³am o tym genie :( ofco, bardzo Ciê proszê o wiêcej info...plissss

  14. #14
    ofca
    Guest
    hmm szukalam troche ale narazie nic wiecej nie znalazlam... poszukam jeszcze :)

 

 

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów
  •