Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 58
  1. #21
    Administrator Awatar Robert
    Dołączył
    09.2005
    Lokalizacja
    Warszawa
    Wiek
    48
    Posty
    854
    Cytat Zamieszczone przez almagra
    To przepraszam, jeżeli źle zrozumiałem intencje. Cały mój wywód nie odnosił się do konkretnych osób. Oddałem głos w dyskusji, żeby przedstawić punkt widzenia osób wykonywujących sesje na zamówienie.

    Nawiasem mówiąc to jedynie dodatkowy (poboczny) obszar działalności fotografa i studia fotograficznego.
    Przeciez sie nie obrażam :) Nawiasem mowiac, moje kalkulacje sesji sa jeszcze mniej pozytywne dla modelki przy pełnym zespole:
    - studio - koszty miesieczne, ale ok. 150.00 zł dziennie trzeba liczyc
    - profesjonalna wizazystka - 500.00
    - profesjonalna stylistka - 500.00
    - profesjonalny fryzjer - 400.00
    - zuzycie tla, slajdow i ew. innych materialow - 200.00
    - moj czas pracy - min. 500.00
    Co daje łącznie ok. 2000.00 za dzien zdjeciowy z pełnym zespołem. Pomijam asystenta i ew. producenta sesji...
    Bardzo groźny admin...

  2. #22
    Wie o co chodzi
    Dołączył
    11.2005
    Posty
    73
    Ulala... To nieźle... Jeszcze trochę i fotografia zbankrutuje! *żart*

  3. #23
    Pierwsze kroki
    Dołączył
    11.2005
    Posty
    24
    witam
    wydaje mi sie ze lepiej jest dostać np 150 zdjęć na CD tylko przegranych z karty niż 10 obrobionych i przetworzonych.
    pozdrawiam :)

  4. #24
    Pierwsze kroki Awatar CYNIG_
    Dołączył
    11.2005
    Lokalizacja
    Kraków
    Wiek
    57
    Posty
    14
    Cytat Zamieszczone przez siakalek
    witam
    wydaje mi sie ze lepiej jest dostać np 150 zdjęć na CD tylko przegranych z karty niż 10 obrobionych i przetworzonych.
    pozdrawiam :)
    A przyznaj sie czy mialas kiedykolwiek mozliwosc zobaczenia roznicy?
    To znaczy widzialas kiedys zdjecie surowe prosto z aparatu i dla porownania to samo zdjecie porzadnie obrobione i naswietlona na papierze?

    Przeciez roznica jest ogromna. Zreszta mozna zalozyc ze duzy procent modelek nie bedzie potrafila obrobic tych zdjec na poziomie czlowieka ktory tym sie zajmuje profesjonalnie.

  5. #25
    Cytat Zamieszczone przez siakalek
    witam
    wydaje mi sie ze lepiej jest dostać np 150 zdjęć na CD tylko przegranych z karty niż 10 obrobionych i przetworzonych.
    pozdrawiam :)
    jeśli chcesz mieć je tylko do albumu rodzinnego to w sumie tak ;)

  6. #26
    Cytat Zamieszczone przez siakalek
    witam
    wydaje mi sie ze lepiej jest dostać np 150 zdjęć na CD tylko przegranych z karty niż 10 obrobionych i przetworzonych.
    pozdrawiam :)
    I jest odpowiedź na pytanie dlaczego tego typu oferty są tak popularne?

    Ale po co się ograniczać? Zawsze na sesję można zabrać kamerę!
    15 klatek na sekundę daje nam 162 000 ujęć w ciągu trzech godzin, a nie marne 150 w ciągu pięciu!

    Później zawsze "coś" się z tego wybierze :D

  7. #27
    Wie o co chodzi
    Dołączył
    11.2005
    Posty
    73
    Później zawsze "coś" się z tego wybierze
    Otóż to. "Coś". A jak dla mnie to żadna dobrze znająca się modelka nie będzie umiała czegoś wybrać. Kiepskie by były z tego zdjęcia... Ja już wolę pomęczyć się te parę godzin do kilku naprawdę dobrych, obrobionych fotek niż do setek kiepskich i do niczego niezdatnych :/

  8. #28
    Pierwsze kroki
    Dołączył
    11.2005
    Posty
    24
    Pierwsze mówicie ze wam ( czyli fotografom) obrabianie zdjęć zajmuje bardo duzo czasu (tak to prawda bo kazdemu zdjęciu trzeba poświęcić troszeczkę czasu) dla mnie obrabianie 150 fotek z których później wybierze sie 30 to jest bez sensu. ja nie mówie ze każda modelka ma retuszować swoje zdjęcia --tu wystarczy tylko bardzo dobry makijaż :)
    pozdrawiam

  9. #29
    Cytat Zamieszczone przez siakalek
    dla mnie obrabianie 150 fotek z których później wybierze sie 30 to jest bez sensu. ja nie mówie ze każda modelka ma retuszować swoje zdjęcia --tu wystarczy tylko bardzo dobry makijaż :)
    pozdrawiam
    Najpierw się wybiera 30, a potem obrabia.

    W retuszu nie chodzi tylko o zatuszowanie jakichś niedostatków urody, ale także poprawienie intensywności kolorów, usunięcie niechcianego obiektu itp.

  10. #30
    Pierwsze kroki Awatar CYNIG_
    Dołączył
    11.2005
    Lokalizacja
    Kraków
    Wiek
    57
    Posty
    14
    Cytat Zamieszczone przez siakalek
    Pierwsze mówicie ze wam ( czyli fotografom) obrabianie zdjęć zajmuje bardo duzo czasu (tak to prawda bo kazdemu zdjęciu trzeba poświęcić troszeczkę czasu) dla mnie obrabianie 150 fotek z których później wybierze sie 30 to jest bez sensu. ja nie mówie ze każda modelka ma retuszować swoje zdjęcia --tu wystarczy tylko bardzo dobry makijaż :)
    pozdrawiam
    Coz, ten tekst pokazuje dokladnie ze nie masz wiedzy jak ten caly postproces sie odbywa. W duzym skrocie:
    - zrzucenie wszystkich zdjec na kompa
    - SELEKCJA zdjec - jeden z najwazniejszyc elementow i zapewniam Cie ze trzeba juz sporej wiedzy i doswiadczenia zeby zrobic to DOBRZE
    - obrobka wybranych zdjec i ich naswietlenie

    Nie ma potrzeby obrabiania wszystkich zdjec z sesji, po co?
    Tak jak nie ma sensu dawac modelce po 15 ujec niemal takich samych albo podobnych na tyle ze modelka nie bedzie w stanie wybrac tego jednego, najlepszego.

  11. #31
    Cytat Zamieszczone przez siakalek
    Pierwsze mówicie ze wam ( czyli fotografom) obrabianie zdjęć zajmuje bardo duzo czasu (tak to prawda bo kazdemu zdjęciu trzeba poświęcić troszeczkę czasu) dla mnie obrabianie 150 fotek z których później wybierze sie 30 to jest bez sensu. ja nie mówie ze każda modelka ma retuszować swoje zdjęcia --tu wystarczy tylko bardzo dobry makijaż :)
    pozdrawiam
    Myślisz, że Patrick Demarchelier robiąc zdjęcie na okładkę PHOTO zatrudnił słabą wizażystkę?

    Zrobił co najmniej 36 zdjęć: http://www.demarchelier.net/studio/m...donnamain.html

    a wykorzystał jedno: http://www.demarchelier.net/studio/m...photocover.jpg

    Zatem ze 150 zdjęć zrobionych na sesji wykorzystałby i przekazał modelce najwyzej 4-5...
    Fotograf z takim doświadczeniem i z taką ekipą!

    Poza tym obrabianie zdjęć to nie przerabianie miseczki A na D (chyba, że modelka chce mieć zdjęcia w stylu pewnych pism ;)), ale zrzucenie/zeskanowanie fotografii do komputera, nastepnie selekcja najlepszych ujęć, korekta koloru, tonacji, kontrastu, wyrównanie wszystkiego tego z czym do końca nie radzi sobie wizaż (np. odcień dłoni, czasem nawet wizaż całego ciała nie radzi sobie z tym - wystarczy nieodpowiednia temperatura w pomieszczeniu, terenie...)

    Gdyby to wszystko było takie proste to graficy na całym świecie nie używaliby programów graficznych, bo przecież "tu wystarczy tylko bardzo dobry makijaż" :P

  12. #32
    Pierwsze kroki
    Dołączył
    11.2005
    Posty
    24
    chodzi mi o to że dziewczynie, modelce można nagrać wszystki fotki na CD- ona bardziej sie z tego cieszy.
    a czy jakieś dostanie na "papierze" juz obrobione to zależy tylko od przemiłych fotografów :-) pozdrawiam

  13. #33
    Administrator Awatar Robert
    Dołączył
    09.2005
    Lokalizacja
    Warszawa
    Wiek
    48
    Posty
    854
    Cytat Zamieszczone przez siakalek
    chodzi mi o to że dziewczynie, modelce można nagrać wszystki fotki na CD- ona bardziej sie z tego cieszy.
    a czy jakieś dostanie na "papierze" juz obrobione to zależy tylko od przemiłych fotografów :-) pozdrawiam
    Tyle ze takie zdjecia nagrane na CD prosto z aparatu niestety przewaznie są bezwartościowe. Prawie kazde zdjecie wymaga postprocessingu i dopieszczenia detali - a właśnie te drobne detale potrafią być najważniejsze i zdecydować, czy zdjecie jest na prawdę dobre.
    Wielu fotografów pracujących cyfra trzaska fotki masowo podczas sesji - bez przemyslenia, bez dbalosci o szczególy, bez perfekcyjnej kontroli kadru i kompozycji - potem sie poprawi... Przy technice analogowej lub profesjonalnym wykorzystaniu techniki cyfrowej należy dążyć do robienia zdjęć dobrych już na etapie naciskania spustu. Pomijam oczywiscie obowiązkową obróbkę plików cyfrowych jak np. konwersja rawów...
    Bardzo groźny admin...

  14. #34
    Stary wyjadacz Awatar Grazioso
    Dołączył
    11.2005
    Lokalizacja
    Szczecin
    Posty
    315

    Łatwizna jak nic...

    Cytat Zamieszczone przez siakalek
    chodzi mi o to że dziewczynie, modelce można nagrać wszystki fotki na CD- ona bardziej sie z tego cieszy.
    a czy jakieś dostanie na "papierze" juz obrobione to zależy tylko od przemiłych fotografów :-) pozdrawiam

    a potem KAŻDE z tych WSZYSTKICH /np.150 sztuk/ zaczyna życ własnym życiem - internetowym, galeryjnym, komputerowym / ma sie tego chłopaka, specjaliste od dtp, nie :unsure: /, inne spodobają się babci, inne mamie, inne cioci, ŻADNE - wybrane przez modelkę - klientowi,agencji. Fotografujący, co przekazał gnioty po jakimś czasie przemyka przez swoje miasto tylko nocą, bo w dzień ścigany jest okrzykami "ale żeś facet chłam wypuścił..." :)
    Poważnie - "obrobione " fotografie na papierze kosztują i to DUŻO kosztują, tak samo opracowanie tych kilku ze 150. CZAS ma też swoją wartość.

    Zauważam odchodzenie od pomysłu "5oo zdjęć na CD za darmo" . Hobbystyczne cyfrówki nie wytrzymuja takiego traktowania, profesjonalne - nie były kupowane w takim celu.
    Ech, gdzie te czasy, gdy w aparacie miechowym miało się JEDNĄ klatkę - fachowo kliszę, w średnim formacie 8 czy 12 - bo film i jego obróbka kosztowały/kosztują...
    Pozdrawiam
    W wyborach miss, stwierdzenie "Dać za wygraną" nabiera zupełnie innego znaczenia.
    - anonimowe

  15. #35
    Starszy Pan :D Awatar fkk
    Dołączył
    10.2005
    Lokalizacja
    Malbork
    Wiek
    62
    Posty
    858
    Cytat Zamieszczone przez siakalek
    chodzi mi o to że dziewczynie, modelce można nagrać wszystki fotki na CD- ona bardziej sie z tego cieszy.
    Tak ja już Grazioso napisał... fotograf jest autorem, a kazdy autor lubi sie podpisac pod swoimi pracami. Nie każde jednak zdjęcie nadaje się do pokazania, a tym samym do jego podpisania.

    Fotograf ma wybór:
    a.) spaprana opinia i uciecha modelki;
    b.) podnoszenie swojego prestiżu i niepocieszona modelka.

    Jak myslisz? Co wybierze? :D

  16. #36
    Wie o co chodzi
    Dołączył
    12.2005
    Wiek
    46
    Posty
    30
    świetny post gratuluje
    każde słowo to racja
    zgodze sie nawet ze studiam i szczegulnie z ostatnimi zdaniami
    ze tutaj są potrzebne umiejętności.
    zdecydowanie polecam poczatkującym plener bądz ciekawe wnętrze.
    światło tzreba czuć a to ma moze 10% fotografów. niestety :(
    A moze i sty bo jak bybyło cięszko :)

  17. #37
    Wie o co chodzi
    Dołączył
    11.2005
    Posty
    73
    Ja wybieram nie płytę, ale papier. Tak fotki wyglądają o wiele lepiej.

  18. #38
    Pierwsze kroki
    Dołączył
    05.2006
    Posty
    4
    Cytat Zamieszczone przez Małgosia
    Napisane przez Dexone
    Powtarzam, NIE PODNOSCIE RAK!

    NIE OPIERAJCIE LOKCI NA BIODRACH.

    A z tym się nie zgodzę, bo wg mnie takie pozy wcale nie wyglądają fatalnie. Ale może chodzi Ci bardziej o to, że w tych pozach nie ma nic oryginalnego?
    A moim zdaniem każda pozycja jest dobra jeśli ma swoje uzasadnienie np. figurą modelki. Choćby to podnoszenie rąk - jak najbardziej uzasadnione przy modelkach z obfitym biustem z tendencją do opadania. Tak samo pochylenie modelki z oparciem rąk o uda - optycznie zwiększa mały biust przez pochylenie oraz zawężenie między ramionami. Rękami na biodrach można zamaskować ich zbytnią kanciatość. itp. itd. Zresztą powiedzmy sobie szczerze - prawie każda pozycja zostałą już kiedyś, gdzieś przez kogoś przećwiczona. Więc nie silmy się na wydumaną oryginalność każąc wisieć modelce zaczepionej do żyrandola za mały palec u nogi, lecz dopasujmy "zwykłe" pozy do specyfiki sesji i modelki.

    Uważam że cuda nie polegają na zjawiskach nadprzyrodzonych, lecz normalnych rzeczach występujących perfekcyjnie w odpowiednim czasie i miejscu. Podobnie z fotografią: tylko w części prac ich piękno wynika z jakiejś wielkiej oryginalności czy niezwykłości, a w większości przypadków jest to perfekcyjne dobranie ogólnie znanych technik i środków do danej sytuacji.

  19. #39
    Wie o co chodzi Awatar Monaliza
    Dołączył
    06.2006
    Lokalizacja
    Poznań
    Wiek
    38
    Posty
    90
    topic dość ciekawy, uwielabim dyskusje na poziomie

    piszę z pozycji początkującej fotomodelki..
    Ja z zalozenia nie patrzę na płatne portfolia, bo mnie poprostu narazie na to nie stać, nie mam rodziców, ktorzy spełnilby kazdą moją zachciankę, ani faceta, który by mi wszystko kupił, a sama mam teraz z pracą po liceum cienko, na stażu z urzedu mało placa, do tego szkola zaoczna, bo liczy się wyksztalcenie, ktore bedzie przez nastepne lata.. a portoflio.. moze mi się uda, moze nie, probowac bede

    any way, jestem za sesjami za pozowanie, w sumie jest to dobre dla obu stron, w zalznosci od tego czy zdjęcia robi amator/polprofi, czy profi.. bo ten pierwszy cwiczy, probuje, czasem moze nieudaolnie, ale byc moze na swoich bledach sie nauczy, ze to powinno byc tak czy tak, tego nalezy unikac, a to moze byc tak bo nie stanowi problemu przy ewentualnej obrobce.. a ten profi, byc moze zarobic jesli ma zlecenie odgorne

    doskonale zdaje sobie sprawe z kosztow fotografa, studio zdjecia, oswietlenie, sprzet, ale zdarzaja się tez i tacy, ktorzy chca zeby modelka przed sesja, skorzystala z kosmetyczki, zrobila paznokcie, jakies zabiegi na cialo czy twarz, dobrze jak pojdzie na solarke zeby byl ladniejszy odcien skory, zeby zaplacila za wizazystke i fajnie jesli jeszcze pojdzie do fryzjera zrobic fajna fryzurke.. i nagle wtedy sie okazuje, ze modelka poswieca wiecej czasu i pieniedzy na dana sesje, fotograf kaze sobie zaplacic za sesje.. a zdjecia to porazka..
    ost wysylac swoje oferty, do fotografow ktorzy oglaszali się na cala Polske a nie tylko na swoj region, zaczela dopisywac w warunkach wspolpracy "zwrot kosztow dojazdu" i proszę nie zrozumiec mnie zle, nie jestem pazerna
    ale kiedy wydaje pieniadze na szkole, to czegos sensownego sie w niej naucze.. a kiedy mam wydac na sesje, to chce zeby zdjecia byly conajmniej dobre i ostatnio odpisal mi jeden fotograf, trudno mi jest powiedziec czy byl to amator czy profesjonalista, galerii swojej nie mial, mial mi kilka zdjec przyslac ktorych do dzis sie nie doczekalam, odezwal sie na gg i nie wiem w jakim celu pisal, poniewaz rozmowa upłyciła sie do mojego warunku zwrotu za podroz, ze wydziwiam, ze przeciez dostane 150 czy 200 zdjec i bla bla bla, jeszcze troche i musialabym go blagac o zrobienie zdjec.. odpisalam wprost, ze po 150 czy 200 zdjec to moge sie zglosic do jakiegos amatora w Poznaniu i okolicach i wzajemnie pomoc w portfolio, anizeli wydawac 100zl na dojazd, zeby miec 150 kiepskich zdjec w plenerze (!!) bez nawet wizazystki, z ktorych zadne zdjecie nie dostanie zadnej aprobaty.. w takim razie po co reklamowal sie na cala Polske? zeby potem moc sie reklamowac, ze zjezdzaly do niego panny z calej PL?
    znowu inny, okreslil sie jasno, jaka sesja, gdzie co i jak, ja otwarcie, ze zwrot kosztow podrozy.. i.. nie ma zadnego problemu, napisal mi duzo o sobie, do czego beda zdjecia, ze jesli bedzie taka mozliwosc to zdjecia beda sprzedawane do wydawnict to wtedy dostane ustalony procent.. pełna kultura.. jak sie potem okazalo, w czasie sesji w plenerku miala byc tez wizazystka, ale wybrany przeze mnie termin kolidowal tej Pani wiec narazie obejdziemy sie bez (czyli mozna to nawet nazwac sesja probna), ale jesli wsplopraca bedzie owocna, to nastepne zdjecia pod jej okiem...dostane wszystkie zdjecia na cd i kilka najlepszych na papierze..
    i ta opcja mi odpowiada, dosjae wszystkie, zeby siebie sama zobaczyc, jak wychodze w danych pozach czy jest ok czy nie, nad czym trzeba popracowac oraz mam te kilka najlepszych, kazda poczatkująca NIE jest obiekwtyna, widzi siebie ladnie na wszystkich zdjeciach, ja mam jeszcze to wyczucie, ze polowa z tych 100 napewno mi sie nie spodoba bo zawsze znajde jakies "ale", kiedy jednak mam juz te garstke 10-15 najlepszych wybranych przez kogos obiektywnego (chociaz i tutaj trudno o obiektywizm, czesto sa to "gusta")... do portfolia powinno sie dawac 2-3 najlepsze z kazdej sesji, a co kiedy modelka chce dac wszystkie 100?
    co do obrobki, rowniez zgadzam sie, ze modelki raczej nie potrafią.. sama ucze sie grafiki komputerowej i latwiej mi jest obrabiac zdjecia przedmiotow, bo narazie tym sie zajmuje dla jednej firmy, niz bym miala swoje obrobic, tak, zeby wyciagnac z nich to maximum a zatuszowac rzeczy nie potrzebne.. nie wspomne juz tutaj o subiektywnej ocenie kilku wersji obrobek jednego zdjecia

    kiedy pisze na zlecenie platne to i tak pisze, ze zapozuje za zwrot kosztow dojazdu, a dodatkowe honorarium jest mile widziane ale nie jest konieczne, poniewaz jestem poczatkujaca.. czasem to wystarczy jak np w sytuacji wyzej opisanej

    czasem śmieszy mnie jedna rzecz, jak gdzies pokazuję swoje zdjecia (zapewne nie sa zbyt dobre, co jest lekcja dla mnie), albo kiedy ogladam kilka zdjec innych modelek i jest mozliwosc komentowania, to ludzie komentują mimike, radza, zeby cwiczyla przed lustrem, zeby uczyla sie pozowac w domu
    tylko dlaczego tak malo tych "obserwatorow" zdaje sobie sprawe z tego, ze czesto dana pozycja, dana mina to zamysl fotografa, ktory wyszedl w leszpym lub gorszym stopniu.. jesli ja pozuję, a caly projekt jest oszlifowany przez fotografa, to ja najwyzej moge cos zasugerowac i albo to wykorzysta albo nie, ale robie to co on chce.. reka wyzej, nizej etc, bo to on mnie w danym momencie widzi, w danym kadrze, w danym oswietleniu..
    nie wiem czy powinnam podnosic rece, czy opierac je na biodrach, jestem poczatkujaca, na zdjeciach dopiero widze i oceniam gdzie wyszlam fajnie gdzie nie, malo tego, czesto sie okazuje ze dana pozycja jest dobra w kadrze od bioder w gore, ale w calosci juz nie bardzo ALBO na odwrot...
    czasem to wydawalo mi się, że wygladam naturalnie a fotograf mowil, ze nie, albo mam sobie zrobic chwile przerwy (bo np dlugo bylam ustawiana i kregoslup nie dawal rady), albo inna pozycja, bo wygladam na spieta :glasses:
    ktos tam wyzej napisal, profi modelka nawet w nienaturalnej pozycji bedzie wygladac naturalnie - zgadzam się z tym, to wymaga sporego doswiadczenia i (!) dosc czestych sesji, czy tez sprawnosci fizycznej, bo wiadomo, ze nieuzywane miesnie szybko sie mecza..

  20. #40
    Wie o co chodzi Awatar freezer003
    Dołączył
    07.2006
    Lokalizacja
    Łódź
    Wiek
    46
    Posty
    30

    zgadzam się z monalizą

    Absolutnie zgadzam się z monalizą i popieram to co mówi.

 

 

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •