Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1
    Stary wyjadacz Awatar Kasia
    Dołączył
    09.2005
    Lokalizacja
    Warszawa
    Posty
    807

    Gorzka czekolada

    Ma charakterystyczny, cierpki smak. Potrafi poprawić humor, gdy samopoczucie sięga dna.

    Swój gorzki smak zawdzięcza dużej zawartości kakao - najczęściej od 70 do 99%. Jest w niej niewiele (albo nie ma wcale!) cukru i dodatków smakowo-zapachowych. Im więcej zawiera kakao, tym intensywniejszy ma smak i ciemniejszy kolor. Czekolada, która składa się prawie z samego kakao, jest niemal czarna i tak cierpka, że trzeba ją popijać wodą. Ale amatorzy gorzkiej czekolady twierdzą, że im bardziej gorzka, tym jest lepsza i nie ma od niej smaczniejszej czekolady na świecie. Trudno się dziwić: spośród wszystkich rodzajów zawiera najwięcej składników mineralnych i związków chemicznych działających korzystnie na układ nerwowy.

    Dobrej jakości gorzka czekolada ma gładką, błyszczącą powierzchnię, aksamitną fakturę i delikatny zapach. Dzieleniu na kawałki towarzyszy twardy, suchy dźwięk, a w miejscu przełamania jest gładka. Jeśli czekolada się kruszy albo wygina, oznacza to, że jest stara lub zawiera za dużo masła kakaowego. Dobra czekolada rozpływa się w ustach, pozostawiając na długo czekoladową nutę. Dobrze smakuje solo albo z kawą czy herbatą. Świetnie sprawdza się jako składnik słodkich dań. Najczęściej używamy jej do przyrządzania tortów, ciast, musów i napojów. Robimy też kremy, puddingi, sosy, polewy, a nawet czekoladowe likiery i nalewki. W kuchniach niektórych narodów dodaje się ją również do dań bardziej konkretnych. Tradycyjną potrawą meksykańską jest na przykład mole poblano, czyli indyk w sosie czekoladowym.


    Ceny czekoladowych łakoci
    Tabliczki 100 g: E. Wedel „Gorzka” 61% 2,79 zł;
    E. Wedel „Maestria” 72% 5,79 zł;
    Wawel 64% 2,49 zł;
    Nestle 70% 5,49 zł;
    Lindt „Excellence” 70% 4,99 zł, 85% 5,49 zł, 99% 7,69 zł;
    Villars 72% 6,99 zł; Alpen Gold z nadzieniem rumowym 2,69 zł;
    Nestle z wiśniami lub karmelem 5,49 zł.
    Ostatnio edytowane przez Robert ; 2008.01.24 o 02:30

  2. #2
    Stary wyjadacz Awatar Opalia
    Dołączył
    10.2005
    Lokalizacja
    Warszawa
    Posty
    150
    A ja nie lubie ciemnej(gorzkiej) czekolady :D
    Jadam tylko mleczną i białą :P
    ----------
    Pozdrawiam Kasia Winter - Opalia
    www.kasia-winter.com

  3. #3
    Stary wyjadacz Awatar jimena
    Dołączył
    12.2005
    Wiek
    36
    Posty
    209
    Cytat Zamieszczone przez Opalia
    A ja nie lubie ciemnej(gorzkiej) czekolady :D
    Jadam tylko mleczną i białą :P
    to ja przeciwnie- białej bardzo nie lubię. Mleczną- tlyko z orzechami. A gorzką uwielbam, podobnie jak kakao ;)

  4. #4
    Stary wyjadacz Awatar zyraffciaa
    Dołączył
    10.2005
    Lokalizacja
    Warszawa
    Wiek
    32
    Posty
    299
    mniam-mniam!
    A ja lubię mleczną:D A białą-tak sobiee...
    I uwielbiam czekoladę na gorąco:]
    I Polweę czekoladową również lubię...:)
    Czekolada ma sporo kalorii, ale chyba już był temat na tym forum o czekoladzie i o jej zaletach-wadach:D

    Przez WAS mam teraz ochote na czekoladę! A nie mam jej w domu... aa...(!) Ja chcę czekoladęęę!
    :D
    :cool: :love: :p http://heyfoto.com/sesje/ola/index.php :cool: :love: :p

  5. #5
    Stary wyjadacz Awatar Kasia
    Dołączył
    09.2005
    Lokalizacja
    Warszawa
    Posty
    807
    Cytat Zamieszczone przez zyraffciaa
    Czekolada ma sporo kalorii...:D
    e tam kaloryczna...wg mnie każdy może jeść co chce, oczywiście zachowując granice rozsądku :)

    dlatego też...idę zdjeść czekoladę :) w moim przypadku 2 tabliczki to zdecydowanie NIE za dużo ;)

  6. #6
    Stary wyjadacz Awatar jimena
    Dołączył
    12.2005
    Wiek
    36
    Posty
    209
    a ja mams zybka przemiane materii i moge pakwoac w siebie wiele czekolady ;)

  7. #7
    Wie o co chodzi
    Dołączył
    11.2006
    Lokalizacja
    Plymouth, Anglia
    Posty
    57

    A ja uwielbiam gorzka!

    Zaczelam ja jesc jak w moim domu zaczelo brakowac slodyczy - ja ze swoim rodzenstwem jadlam za duzo.:happy: ... Tak, ta czekolada jest zdrowa, zwlaszcza ze zawiera duzo magnezu, ktory jest dobry na koncentracje (ja akurat studiuje) i na inne rzeczy tez.:happy: ..A cukru ktory psuje zabki i moze tuczyc nie ma..

  8. #8
    Pierwsze kroki
    Dołączył
    01.2007
    Lokalizacja
    Stalowa Wola
    Posty
    9
    Heh no to ja wam powiem ze kocham wszystkie rodzaje czekoladki :happy: a najbardziej mleczna powietrzną :P taka z bąbelkami :) i lubię z orzechami,i nadziewane,i białą,i mleczną,i gorzką,i batoniki z czekoladą,i ciasteczka z czekoladą,i pralinki czekoladowe(Ferrero Rocher),ptasie mleczko,Merci i wszystko co ma w swoim składzie chociaż 1% czekolady :) serio to moja rozkosz :happy: ale mam świetną przemianę materii,wiec nie musze sobie odmawiać :) a więc smacznego :) zapraszam na gorącą czekoladke :)

  9. #9
    Pierwsze kroki Awatar sharieli
    Dołączył
    08.2006
    Posty
    10
    Ja tak jak Marikaaa uwielbiam wszystkie rodzaje czekolady. Od gorzkiej aż po słodką, ale niestety kalorie... :(

  10. #10
    Bad Cat Awatar Nikoshi
    Dołączył
    06.2006
    Lokalizacja
    kraków
    Posty
    2,454
    Cytat Zamieszczone przez sharieli
    Ja tak jak Marikaaa uwielbiam wszystkie rodzaje czekolady. Od gorzkiej aż po słodką, ale niestety kalorie... :(
    ja tam nie patrze na kalorie zjadam czekolade jak moje auto benzyne ! MILKA JOGURTOWA mniammm

  11. #11
    Stary wyjadacz Awatar gossip-girl
    Dołączył
    01.2007
    Lokalizacja
    Elbląg
    Posty
    188
    Ja także uwielbiam czekoladę :) (poza gorzką, niestety...) Chyba mam poważne niedobory magnezu, bo często pożeram ją w ilościach niekontrolowanych ;)
    Kaloriami się nie przejmuję:happy:

  12. #12
    "fotograf" :) Awatar Przemek Lipski
    Dołączył
    10.2006
    Lokalizacja
    Dublin
    Wiek
    52
    Posty
    1,522
    Cytat Zamieszczone przez skywhite
    ja tam nie patrze na kalorie zjadam czekolade jak moje auto benzyne !
    i to jest słuszne podejście:)) ja też sie zbytnio nie przejmuję, bo i tak na karierę modelki nie mam szans :]
    http://www.maxmodels.pl/przemek_lipski.html

    "Wszyscyśmy z płócien
    Rembrandta:
    To tylko kwestia
    Światła ; " (Jacek Kaczmarski "Światło")

  13. #13
    Bad Cat Awatar Nikoshi
    Dołączył
    06.2006
    Lokalizacja
    kraków
    Posty
    2,454
    Cytat Zamieszczone przez Przemek Lipski
    i to jest słuszne podejście:)) ja też sie zbytnio nie przejmuję, bo i tak na karierę modelki nie mam szans :]
    Drogi Przemku - wstaw swoje zdjęcia i podaj wymiary ! a ocenę pozostaw nam ... czy sie nadajesz na modelke czy nie !!! :guns:

  14. #14
    "fotograf" :) Awatar Przemek Lipski
    Dołączył
    10.2006
    Lokalizacja
    Dublin
    Wiek
    52
    Posty
    1,522
    Cytat Zamieszczone przez skywhite
    Drogi Przemku - wstaw swoje zdjęcia i podaj wymiary ! a ocenę pozostaw nam ... czy sie nadajesz na modelke czy nie !!! :guns:
    Wystarczy jeden wymiar: 169 :)))
    http://www.maxmodels.pl/przemek_lipski.html

    "Wszyscyśmy z płócien
    Rembrandta:
    To tylko kwestia
    Światła ; " (Jacek Kaczmarski "Światło")

  15. #15
    Bad Cat Awatar Nikoshi
    Dołączył
    06.2006
    Lokalizacja
    kraków
    Posty
    2,454
    Cytat Zamieszczone przez Przemek Lipski
    Wystarczy jeden wymiar: 169 :)))
    jesteś za niska i masz niemodelingową twarz ale spróbuj !!! :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) ))))) wow wow wow :guns:

  16. #16
    "fotograf" :) Awatar Przemek Lipski
    Dołączył
    10.2006
    Lokalizacja
    Dublin
    Wiek
    52
    Posty
    1,522
    Cytat Zamieszczone przez skywhite
    jesteś za niska i masz niemodelingową twarz ale spróbuj !!! :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) ))))) wow wow wow :guns:
    To ja zacząłem od poprawianiae twarzy, co widac na avatarze :P :)))))))))))))
    http://www.maxmodels.pl/przemek_lipski.html

    "Wszyscyśmy z płócien
    Rembrandta:
    To tylko kwestia
    Światła ; " (Jacek Kaczmarski "Światło")

  17. #17
    Bad Cat Awatar Nikoshi
    Dołączył
    06.2006
    Lokalizacja
    kraków
    Posty
    2,454
    Cytat Zamieszczone przez Przemek Lipski
    To ja zacząłem od poprawianiae twarzy, co widac na avatarze :P :)))))))))))))
    ahhhh chyba sprzydałby się delikatny pilling !!! polecam cif mleczko ! po nim skóra staje się gładka i błyszcząca ... może troche szczypać ale czego to sie nie robi :) aha i nie zapomnij troche zrzuciś w talii tak ok. 15-20 cm nie poddawaj sie myśle że wszystko się uda :bluehair:

  18. #18
    "fotograf" :) Awatar Przemek Lipski
    Dołączył
    10.2006
    Lokalizacja
    Dublin
    Wiek
    52
    Posty
    1,522
    Ty była maseczka razem z pilingiem, ale chyba nie Cif :P :))) A co do talii zdecydowanie masz racje, chyba pójde dziś na basen i do sauny :]
    http://www.maxmodels.pl/przemek_lipski.html

    "Wszyscyśmy z płócien
    Rembrandta:
    To tylko kwestia
    Światła ; " (Jacek Kaczmarski "Światło")

  19. #19
    Bad Cat Awatar Nikoshi
    Dołączył
    06.2006
    Lokalizacja
    kraków
    Posty
    2,454
    Cytat Zamieszczone przez Przemek Lipski
    Ty była maseczka razem z pilingiem, ale chyba nie Cif :P :))) A co do talii zdecydowanie masz racje, chyba pójde dziś na basen i do sauny :]
    nie ufaj kobietom i sprawdzaj z której butelki i co wyciskają !!! a ja przechodzę na dietę ... frytkowo-majonezową !!! pycha...

  20. #20
    Wie o co chodzi Awatar Klaudd
    Dołączył
    02.2007
    Wiek
    34
    Posty
    40
    A tak nawiasem to próbowaliście frytki z sosem ketchupowo-majonezowym (razem wymieszane) mmm... Pychotka :)
    A ty przemek jesteś bardzo do mojego taty podobny. Nie przejmuj się bo on jeszcze taki stary nie jest 39 czy tam 38 lat :D :P

 

 

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •